Egy időben, egy helyszínen három verseny Fóton

Lovasterapia fot2023 og

Egy időben, egy helyszínen három versenyt bonyolított le 2023. szeptember 29. - október 1. között a Magyar Lovasterápia Szövetség. A 19. Nemzetközi és Nemzeti Díjlovas és Lovasterápiás Verseny egyedülálló megmérettetés, hiszen Európában csak itt szerveznek egyszerre Világkupa-fordulót és versenyt a fogyatékosággal élő gyerekeknek.

Három napon keresztül külön pályákon, egymással párhuzamosan versenyeztek a magyar és külföldi díjlovasok, valamint sérüléssel élő, év közben lovasterápiás fejlesztésben részesülő gyerekek.

Szolidaritás, a csapatszellem, tolerancia

Több terápiás versenyszám házigazdája Novák Katalin köztársasági elnök volt, a Gyermekmentő védnöke. Erdei Zsolt profi boksz világbajnok, Kövér László, az NGYSZME elnöke, az Országgyűlés elnöke és Mátrai Márta, az Országgyűlés háznagya, Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott és Bíró Attila államtitkár is ellátta a különböző versenyszámok házigazdai teendőit.

A legnépesebb pálya a lovasterápiás versenyszámok helyszíne volt. A három nap alatt 24 gyerekcsapat, összesen 145 gyerek mérte össze a tudását 21 kategóriában. Külön versenyszámokat rendeztek többek között a látás- és hallássérült, a tanulásban és az értelmileg akadályozott, valamint a hiperaktív gyerekeknek.

Az utolsó nap legnépszerűbb programja az egészséges lovasokból és a lovasterápiára járó gyerekekből álló csapatok közös versenye volt. Ebben a vidám számban tökéletesen érvényesült a sport eszménye: a szolidaritás, a csapatszellem és a tolerancia.

A terápiás versenyek összdíjazása, valamint a gyerekcsapatok ellátása és szállásköltsége nyolcmillió forintot tett ki; ami tudatosan több, mint az ép sportolók premizálása. Ezen felül a gyerekek értékes ajándékokat is kaptak a Gyermekmentő támogatóinak köszönhetően.

A 19. Nemzetközi és Nemzeti Díjlovas és Lovasterápiás Verseny védnöke és támogatója a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat volt.

Lovasterapia fot2023 2

Para Díjlovagló Magyar Bajnokság, Telekom Nagydíj és OTP Nagydíj Kűr

A nemzetközi és nemzeti díjlovas versenyszámokra 21 országból érkeztek kiemelkedő sportolók, illetve bírók. A programok során összesen 54 lovas mérte össze a tudását 73 lóval.

A nemzetközi zsűri elnöke Bernard Maurel (Franciaország) volt, tagjai világbajnokságokon és olimpiákon, paralimpiákon bíráskodó tapasztalt lovas szakemberek. A verseny Chief Stewardja Joëlle Catherine Beier (Luxemburg) volt.

A Díjlovas Versenyen mindkét napon két pályán tíz versenyszámban mérték össze a tudásukat a díjlovasok

Szombaton zajlott a Para Díjlovagló Magyar Bajnokság, illetve a Telekom Nagydíj, amely egyben világkupa-forduló is volt. A győztes nemcsak pénzdíjat és kupát nyert, hanem a nagydíj szponzorától, a Magyar Telekomtól egy tabletet is kapott ajándékba.

A nemzetközi zsűriben hét ötcsillagos bíró kapott helyet, köztük Cara Whitham (Kanada), Leif Toernblad (Dánia), és további nyolc bíró gondoskodott a precíz és igazságos bíráskodásról. A verseny technikai felelőse Joelle Beier (Luxemburg) volt.

• Junior egyéni feladat: Nagyházi Júlia (Xenophon Lovas Klub), lova: Dorian Gray

A díjlovas versenyszámok házigazdái ezen a napon Fülöp Attila államtitkár, Kuncze Gábor, az NGYSZME alelnöke, Demján Lídia, az NGYSZ támogatója, Ligárt Balázs, a Magyar Paralimpiai Bizottság sportigazgatója, Harrach Péter országgyűlési képviselő, frakcióvezető-helyettes, az NGYSZME alelnöke, Glattfelder Béla, az NGYSZ tagja és Király Péter, a Telekom Alkalmazásfejlesztési vezetője voltak.

Lovasterapia fot2023 1

Vasárnapra is jutott egy parádés Világkupa-forduló, az OTP Nagydíj Kűr.

• Intermediate II: Kerekes Ágnes (Vajtai Elit LCSE), lova: Diamond

A díjlovas versenyszámok házigazdái vasárnap Janza Frigyes nyugalmazott rendőr vezérőrnagy, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, Körmendy Ékes Judit, a Liszt Ferenc Kamarazenekar Alapítvány kuratóriumi elnöke, Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott és Bíró Attila államtitkár voltak.