Kétszeres holland siker a Négyesfogathajtó Európa-bajnokságon

4esfogateb akadalyhajtas og

A holland Bram Chardon megvédte címét a Kincsem Parkban rendezett Négyesfogathajtó Európa-bajnokságon, és csapatban is Hollandiáé a győzelem.

A zárónapi akadályhajtás rendkívüli izgalmakat ígért, mivel a legjobb három hajtót alig 1,5 hibapont választotta el egymástól, ráadásul a pálya olyannyira nehéz volt, hogy a mezőnyből egyetlen indulónak sem sikerült a 2:55 perces alapidőn belül és három hibapontot érő verőhiba nélkül teljesítenie a húsz kapuból álló pályát.

A legjobbak közül a belga Glen Geerts ugyan egyetlen labdát sem vert le a bójákról, de időtúllépése miatt több mint hat hibaponttal zárt, így nem tudott nyomást helyezni a dobogósokra. A sportág legendás alakja, a tizenegyszeres világ- és hatszoros Európa-bajnok holland Ijsbrand Chardon sokkal jobb tempóban hajtott, viszont volt egy verőhibája, de így is átvette a vezetést. A német Michael Brauchle azt a taktikát választotta, hogy lassabban hajt, de megpróbálja hibátlanul teljesíteni a pályát, s bár minden labda a helyén maradt, 187 másodpercen felüli ideje kevés volt második helye megőrzéséhez, így, amikor utolsóként Bram Chardon a pályára hajtott, már csak az volt a kérdés, hogy az apa vagy a fia léphet-e fel a dobogó tetejére. A címvédő Bram Chardon édesapjánál jobb tempóban, ráadásul verőhiba nélkül végzett, így végül magabiztosan utasította maga mögé a mezőnyt. A Chardon-család remek teljesítménye azt is eredményezte, hogy a favorit hollandok megelőzték a címvédő németeket a csapatversenyben, a belgák pedig megőrizték harmadik pozíciójukat.

A magyar csapattagok közül senkinek nem sikerült igazán jól az akadályhajtás, Dobrovitz Józsefnek Lázár Zoltánnak is volt egy-egy verőhibája a több mint 10 másodperces időtúllépésen túl. Ifj. Dobrovitz József pedig két labdát is levert és a tempója sem volt megfelelő. Ez azt eredményezte, hogy a csapat a negyedikről visszaesett az ötödik helyre. Egyéniben Dobrovitz a 9., Lázár a 16., ifj. Dobrovitz a 19. helyen zárt.

"Rá kell jönnöm arra, hogy három versennyel nem lehet idejönni az Eb-re. Ez nagyon kevés, mert ezek a hibák most jöttek elő, ami ha többet versenyzek, akkor már előbb kiderülnek. De a tavalyi sérülésem és a pandémia miatt ez lehetetlen volt. Ez az Európa-bajnokság arra jó volt, hogy nem gondolkozom el a visszavonuláson, mert szeretném a csúcson befejezni. Egészen fantasztikus átélni, hogy hazai pályán telt ház előtt nem lehurrogva vagyok egy ilyen szereplés után, hanem mindenki biztat és sajnálkozik" - mondta Lázár Zoltán, aki kiemelte, hogy számára felemelő volt tömött lelátó előtt versenyezni, s ennek köszönhető, hogy folytatni akarja a pályafutását.

Az egyéniben érdekelt hazai indulók közül Szakács Róbert 24., ifj. Galbács Ferenc 25., Galbács Ferenc 28., Papp János 30., Váczi István 34., míg Vida József 35. helyen zárt.