Olimpiai lovastusa győzelmével történelmet írt a német Julia Krajewski

Tokio lovastusa egyeni og

Nem túlzás, hogy történelmet írt a német Julia Krajewski, ugyanis ő az első hölgy lovas, aki egyéni olimpiai aranyérmet szerzett lovastusában, neki köszönhetően ráadásul sorozatban a negyedik olimpián német lovas állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára.

25 ló-lovas páros minősült a lovastusázók egyéni döntőjére, ami a csapatversenyt lezáró díjugrató számot követően, ugyanazon az estén zajlott. Santiago Varela Ullastres színpompás pályáját a Baji Koen Lovasparkban hatvan másodpercen belül kellett teljesíteni, és nem csak a szoros alapidő, de a cseresznyevirágos tripla kombináció is feladta a leckét a lovasoknak, így a top tízig kellett várni az első hibátlanra.

A 32 éves Julia Krajewski Amande De B'neville (Mendy) nevű lovával a csapat döntőn nyújtott teljesítményével vette át a vezetést egyéniben. A versenyző az egyéni döntőben utolsóként lovagolt az arénába. A páros a pályát hibátlanul teljesítette, mindössze az alapidő túllépése miatti 0.4 pont növelte korábban begyűjtött 25.6-os pontszámukat, ezzel megszerezték az aranyérmet. A második helyet az angol Tom McEwen szerezte meg, a 62 éves ausztrál Andrew Hoy pedig harmadikként zárta nyolcadik olimpiáját. Negyedik a japán Kazuma Tomoto, ötödik Oliver Townend.

Bár a lovakat megviselték a korábbi versenyszámok és a párás meleg, Krajewski úgy nyilatkozott, hogy lova, Mendy a második körben még jobban teljesített, mint az elsőben. A tokiói sorozatban Németország negyedik egyéni olimpiai lovastusa győzelme: 2008-ban Hinrich Romeike, majd 2012-ben és 2016-ban Michael Jung szerezte meg az aranyat. Julia Krajewski győzelme azért is történelmi értékű, mert ebben a szakágban korábban még sosem volt nő az egyéni olimpiai bajnok.

A győztes páros számára nem vezetett épp egyenes út Tokióba. Krajewski első olimpiáján 2016-ban Samourai du Thot nevű lovával a terepszakaszon kiesett. 2018-ban és 2019-ben Német Bajnok lett a páros, de Krajewskinek idén év elején nyugdíjaznia kellett a lovat. Aztán amikor áprilisban Amande de B'Neville nyergében megnyerte a négycsillagos versenyt Saumurban, újra felmerült az olimpiai részvétel lehetősége.

A második helyezett brit lovasnak, Tom McEwennek is van oka az ünneplésre: a tokiói az első olimpiája, ahol ráadásul a csapat arany mellett az egyéni ezüstöt is begyűjtötte. Az ausztrál Andrew Hoy viszont már nyolcadik alkalommal vesz részt az ötkarikás játékokon, háromszor volt csapatban aranyérmes és egyszer egyéniben második, most pedig a szépen fénylő egyéni bronzot is megszerezte Vassily de Lassos nyergében.