Boyd Exell 11. FEI Fogathajtó Világkupa győzelmét szerezte meg

A 2024-25-ös Világkupa-szezont is győzelemmel zárta az ausztrál hajtó, így immár a tizenegyedik győzelmét gyűjtötte be a Fogathajtó Világkupa-sorozat döntőjén és ezzel új rekordot állított. A döntő nem csak saját győzelme miatt volt emlékezetes az ausztrál hajtó számára, hanem azért is, mert Bajnok nevű lova is mérföldkőhöz ért: százegyedik győzelmét ünnepelhette.
"Nagyon örülök, hogy a gyeplős lovam, Bundy megszerezte százegyedik világkupa-győzelmét. Ez fantasztikus eredmény bármilyen lónak. Majd jelezni fogja, amikor kész visszavonulni, de még nem jött el az ideje! Bundy szárnyalt ma, ő volt a leggyorsabb a fogatban nála sokkal fiatalabb lovak mellett.
Nagy volt a nyomás. A pálya remek látványt nyújtott a közönségnek. Izgalmas pálya és verseny volt" - mondta a hajtó győzelme után.
Bundy, teljes nevén Bajnok egy sötétpej, idén 22 éves lipicai, hatéves kora óta dolgozik az ausztrál hajtó keze alatt. Hétszer volt része Boyd Világkupa-döntő győztes fogatának és 12 döntőn volt második. Összességében 144 alkalommal indult világkupán, 99 győzelem és 26 második hely sorakozott eredményeinek listáján – egészen a legutóbbi hétvégéig.

Bundy versenykarrierje előtt az idegenforgalomban dolgozott, egy fiáker elé fogva rótta a budapesti utcákat. Lázár Zoltán fedezte fel, majd eladta Dobrovitz Józsefnek. Nála látta meg az ausztrál hajtó, akinek azonnal megtetszett a ló.
Exell bevallása szerint már tíznél is több lipicait próbált már ki fogata vezető pozíciójában, de egyikük sem volt annyira jó, hogy lecserélje Bundyt. Bár gondolt már a nyugdíjazására, nem talált még nála jobbat. "Egy fedeles versenyen a gyeplős lónak szuper érzékenyeknek kell lennie. Nem hallja, hogy beszélsz hozzá, mert túl hangos a zene vagy a közönség. Ösztönösen tudnia kell a feladatot, szuper óvatosnak, de szuper bátornak és mindig gyorsnak kell lennie" – mondja Exell. "Soha nem volt szüksége állatorvosi ellátásra. Három lóápolója volt: Michelle Kenny, Lisa Banks és Emma Olsson. Mindannyian imádták őt, és úgy bántak vele, mint egy királlyal - és meg is érdemli. Nagyon megbízik az emberben és nagyon könnyen kezelhető. Nyáron sok öt- és hatéves gyereket tanít lovagolni. Tökéletes úriember" – mesélte lováról a hajtó.
A fogatban Bajnok társai Duchess, Mad Max és Barney voltak. A segédhajtók pedig Emma Olsson és Wannes Larsen.
Egy rosszul sikerült kezdés után a belga Dries Degrieck fantasztikusan teljesített vasárnap. Míg szombaton 12 másodpercet gyűjtött az egyik maraton akadályban, vasárnap hibátlanul hajtott és gyorsaságával nagy nyomást helyezett versenytársaira. Teljesítményével első alkalommal sikerült a döntőben a dobogóra kerülnie.
A holland Koos de Ronde számára is a tizenegyes volt a hétvége bűvös száma: a tizenegyedik alkalommal állhatott dobogóra a VK-döntőn.
Szokatlan, hogy sem a címvédő Bram Chardon, sem apja, Ijsbrand Chardon nem jutott be az összevetésbe, illetve a dobogóra, ők a negyedik, illetve az ötödik helyen zárták a döntőt.
A 23. FEI Fogathajtó Világkupa-döntő eredményei:
- 1. Boyd Exell (AUS) 286,27
- 2. Dries Degrieck (BEL) 297,18
- 3. Koos de Ronde (NED) 306,91
- 4. Bram Chardon (NED)
- 5. Ijsbrand Chardon (NED)
- 6. Jérôme Voutaz (SUI)
- 7. Benjamin Aillaud (FRA)
Forrás: FEI
Fotó: FEI/Lukasz Kowalski
Kommentek