Dr. Joó Kinga ezúttal kalandos kolumbiai szakmai gyakorlatáról küldött beszámolót, ahova a Tempus Közalapítvány, Campus Mundi Program segítségével juthatott el.
Címke: lovas állatorvos
A koronavírus járvány elleni védekezés mindannyiunk közös érdeke, és lovasként, lótartóként is számos dolog van, amivel sokat tehetsz a környezetedben élők és dolgozók egészségének védelméért.
A lovak hasűri betegségei több száz kórképet tömörítenek magukban. A nem heveny tünetekkel járó hasűri betegségek diagnosztizálási lehetősége az elmúlt 20 évben - az ugrásszerűen bővülő ismeretanyagnak és a korszerű orvosi felszereléseknek köszönhetően sokat változott, így lovad kivizsgálása ma már tartási helyén is elvégezhető.
A lótartók körében a laboratóriumi módszerek közül talán a vérvizsgálat a legismertebb. Ez a rövid kis összefoglaló betekintést nyújt arról, hogy mit is tud az állatorvos kiolvasni egy vérlabor leletből.
Lovad még mindig nem vedlette le a téli szőrt? Szinte a levegőtől is hízik? Ne vedd félvállról a problémát, mert lehet, hormonális betegséggel, például Cushing-kórral, inzulin-rezisztanciával, vagy metabolikus szindrómával küzd!
Az utóbbi években egyre többször szökik egyre magasabbra a hőmérséklet, ami a lovak számára is megterhelő lehet. Ezért összegyűjtöttük azokat a tudnivalókat, melyek elviselhetőbbé teszik a meleg napokat lovad számára.
A köldökzsinór fontos feladatot lát el, hiszen tápanyagot és oxigént szállít a magzatnak. A születés után ez a szerepe megszűnik, azonban a köldökcsonk az első pár hétben így is nagy figyelmet igényel, ugyanis a nem megfelelő köldök higiénia számos baj forrása lehet.
"Nem sánta az, csak nem akar menni" - biztosan Te is hallottad már ezt a megállapítást. Pedig ha lovad nem úgy teljesít, ahogy elvárnád, vagy ahogy azt megszokhattad tőle, azt soha nem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen a háttérben akár ortopédia eredetű ok, magyarán fájdalom, sántaság is állhat. Ezt pedig gyakran nem egyszerű felismerni.
A magyar lovas állatorvosok gyakran vesznek részt külföldi szakmai gyakorlaton, hogy azt ott megszerzett tudást itthon kamatoztassák. Dr. Joó Kinga, aki belgyógyászattal, azon belül is a lovak légúti megbetegedéseivel foglalkozik, közel fél évet tölthetett Új-Zélandon, egy neves lóklinika munkatársaként.
Az újszülött csikó nem rendelkezik immunfehérjékkel, így védtelen a kórokozókkal szemben. A kórokozókkal szembeni védelem kulcsfontosságú lépése a megfelelő minőségű és mennyiségű föcstej felvétele.