A lótartók újra igényelhetnek állami támogatást a fertőző kevésvérűség és a takonykór kimutatására szolgáló kötelező vérvizsgálat elvégeztetéséhez.
Címke: NÉBIH
Az elmúlt évek tapasztatait figyelembe véve mostantól újfajta, ügyfélbarát ügyintézéssel segíti a lótartókat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A lovak és lófélék szállítását nemzeti és uniós jogszabályok szabályozzák, harmadik országok esetén pedig az adott ország nemzeti jogszabályainak is meg kell felelni.
Ingyenes, online lóazonosítási képzést hirdet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
Minden lónak rendelkeznie kell egyedi azonosítóval és az egyedet azonosító okmánnyal, az úgynevezett lóútlevéllel. Minden lófélének csak egy lóútlevele lehet, mely egész élete során végigkíséri.
Minden egyes lótartó helyet regisztrálni kell, majd a regisztrációval már rendelkező tartási helyre bejelenteni az ott tartott lovakat.
Ebben a cikkben lépésről lépésre leírjuk a regisztráció folyamatát és összegyűjtöttük a szükséges nyomtatványokat is.
A NÉBIH arra hívja fel a kancatartók figyelmét, hogy a hatályos jogszabályokat is figyelembe kell venni ahhoz, hogy a majdan megszületendő csikó nyilvántartásba vételekor ne érje kellemetlen meglepetés.
A NÉBIH weboldalán arra hívja fel a lovas szolgáltatók figyelmét, hogy a tevékenységbe bevont lovak jelentős részének lejárt a hatósági bizonyítványa. Az előírások szerint ugyanis az alkalmassági vizsgát ötévente meg kell ismételni.
November első felében lótartók adtak hírt arról, hogy dunakeszi, illetve sóskúti lótartó helyeken forgalmi korlátozás lépett életbe fertőző kevésvérűség gyanúja miatt, ezt a NÉBIH egy rövid közleményben november 26-án megerősítette. A Riderline még november 15-én bővebb tájékoztatásért fordult a hatósághoz.
Tudod, mikor és miért kell kiváltani és mi a teendő vele, ha a lovadat eladod? Tudod, miért probléma, ha a megvásárolni kívánt lónak nincs útlevele? Nézzük szép sorjában a lóútlevélre vonatkozó legfontosabb tudnivalókat.