Vonczem Gabriella cikkei
A galoppversenyek két legfontosabb bajnoki címét, a zsoké és az idomár sampionátust tavaly után ismét Stanislav Georgiev nyerte el 2021-ben. Az utánpótláslovasok küzdelme igazi pezsgést hozott több új, fiatal tehetség feltűnésének köszönhetően.
A második legszélsőbb esélynek tartott német Torquator Tasso nyerte a világ második legmagasabb díjazású gyepversenyét, a Prix de l’Arc de Triomphe-ot Párizsban.
Az év legfontosabb versenye a Magyar Derby mellett a valaha élt legjobb magyar tenyésztésű, tréningezésű és magyar színeket képviselő angol telivérről elnevezett verseny, a Kincsem Díj. Idén a régió legjobbjai közül néhányan starthoz is állnak a 14 millió forintnyi díjért.
Idén augusztus 28-án tartotta a szokásos nyílt napját a Dióspusztai Angol Telivér Ménes, ahol a Magyar Derby-nyerőt adott Silver Frost első magyarországi utódait felvezették. A 30 megvételre, illetve bérlésre kínált yearling közül 11 talált új gazdára, ötöt pedig bérbe vettek.
Négy háromfős csapat, hat futam, Ascot, az angol királynő pályája. Ez pedig nem lehet semmi más, mint a Shergar Cup elnevezésű zsoké csapatverseny, amelyet már 1999 óta rendeznek meg.
Az 1944-es filmben, a National Velvetben egy fiatal lány nyerte minden angol ugrólovas álmát, a Grand Nationalt. A valóságban viszont 2021-ig kellett várni a gyengébbik nem, nevezetesen Rachael Blackmore győzelmére az először 182 éve megrendezett versenyben.
A világ legmagasabb díjazású galopp versenyében, a 20 millió dollár összdíjazású Saudi Cupban az angol tréningben álló és tavaly Francia Derbyt nyert Mishriff győzött. A homokspecialista amerikai lovaknak kedvező versenyben nagy meglepetést okozott az eddig gyeppályákon eredményes, európai ló sikere.
A 2020-as év a bolgár születésű, de mintegy 15 éve Magyarországon lovagló Stanislav Georgievről szólt, hiszen mind az idomároknál, mind a síklovasoknál ő szerezte meg a bajnoki címet. Az ugrólovasoknál Benkő Ádám, az utánpótászsokéknál Mocsika Vivien, az amatőrökél Farkas Dorottya győzött.
Januártól Hegedűs Zsolt veszi át a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Dióspusztai Angol Telivér Ménesének az irányítását. A korábban a Kincsem Parkban és Franciaországban is dolgozott szakember elsődleges célja, hogy a következő években a Bábolna nevet a magyar mellett a nemzetközi lóversenypiacra is bevezesse.
Az év legjobb női sportolójának választották a mindössze 24 éves Hollie Doyle-t, ami zsokéknak eddig még soha nem sikerült. Ez pedig hol máshol fordulhatna elő, mint Angliában, a lóversenysport őshazájában? A sikert persze nem adták ingyen.